RAIŅA DZIMŠANAS DIENA BERĶENELĒ

dzejas dienas

Turpinot Raiņa jubilejas gada norises, Raiņa mājā Berķenelē notika pasākuma cikla “Vai atmini mani? Rainis” Otrā aina ar nosaukumu “..manas bērnības atmiņas saule”.

11.septembrī Berķenelē izskanēja muzikāls brīvdabas uzvedums “…atmiņās iegāju te…”, kurā piedalījās Daugavpils novada amatiermākslas kolektīvi, Daugavpils Latviešu kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs „Saime”, Rēzeknes postfolkloras grupa „Rikši”, Dramaturgu teātra trupa un ugunsšova grupa Ello&Co.

Atmiņu uzvedums sākās ar improvizētām 19.gs. tirgus ainām: šeit varēja sastapt amatniekus, cirka māksliniekus, muzikantus, čiģānietes un gorodovoju. Katram apmeklātājam bija iespēja piedalīties kādā atrakcijā, iegādāties sev nepieciešamo preci vai “uzņemt bildi” 19.gadsimta fotostudijā.

Uzveduma jeb mistērijas darbība turpinājās pie Berķeneles pusmuižas, kur tika rādītas ainas no mazā Jāņa Pliekšāna dzīves. Uzveduma laikā skatītāji nokļuva laikos, kad lielais Rainis vēl bija mazais Žaniņš un uz visu raudzījās pirmo reizi; laikos, kad viss redzētais, piedzīvotais un izjustais nākamajam dzejniekam varēja kalpot par iedvesmu radošajai fantāzijai un dzejai.

Scenārija autore Alda Krastiņa par uzveduma “..atmiņās iegāju te” iedvesmas avotu nosauc tādas Raiņa lugas kā “Pūt, vējiņi”,  “Spēlēju, dancoju”, ”Krauklītis” un “Zelta zirgs”.

Uzveduma režisors Ivars Brakovskis par uzvedumu saka: “Mums šķita, ka tas, ko Rainis ir rakstījis darbos, ļoti cieši sasaucas ar to, kas notiek šodien pie mums. Izrāde ir par mums pašiem. Ja cilvēki ieskatītos paši sevī, tad padomātu, kāda ir cilvēces sūtība, jo mēs esam aizgājuši ļoti tālu no cilvēciskām lietām, cilvēciskām attiecībām, vienkāršībām”.

Pasākuma laikā Raiņa mājas Berķenelē tika atklātas divas jaunas izstādes: Ģirta Muižnieka gleznu izstāde un Vincenta Flikigera (Šveice) zīmējumu izstāde “Latgale laiku lokos”.

Berķeneles radošā grupa saka paldies visiem Raiņa dzimšanas dienas svinību organizētājiem un dalībniekiem, kā arī pasākuma atbalstītājiem – Daugavpils novada Kultūras pārvaldei, izdevniecībai “The White Book” un Valsts Kultūrkapitāla fondam.

Fotogalerija


Video par Raiņa māju Berķenelē

Darba laiks

P. 10.00 -18.00

O. 10.00 -18.00

T. 10.00 -18.00

C. 10.00 -18.00

P. 10.00 -18.00

S. SLĒGTS

Sv.  SLĒGTS

 

No 16. oktobra līdz 14. maijam RAIŅA MĀJAS BERĶENELĒ apmeklējumu iepriekš jāpiesaka pa tālr.:29272200, 26638038!

Kontakti

Birkineļi, Kalkūnes pagasts,
Augšdaugavas novads, LV–5449

tālr.: 29272200, 26638038
e-pasts: berkenele@augsdaugavasnovads.lv