Izstādes

INESES MINOVAS MĀKSLAS DARBU IZSTĀDE «CEĻĀ UZ HARMONIJU»

Raiņa mājā Berķenelē atklāta brīvmākslinieces Ineses Minovas gleznu izstāde “Ceļā uz harmoniju”.

“Es neesmu māksliniece, vien meklēju savu ceļu. Ņemot rokās otas un krāsas, paveras durvis uz citu realitāti, gluži kā Alisei Aizspogulijā, kur varu atļauties pasapņot un aizmirsties. Gleznas ir manas emocijas, domas, kas brīžiem izplaukst ziedos, dažkārt aizved tālu prom. Tas ir mans ceļojums, kurā ikreiz dodos, nezinot, kur tas atvedīs, bet vienmēr atgriežos ar jaunu pieredzi un iekšēju harmoniju,” teic darbu autore.  

Sapnis ņemt rokās otas un krāsas Inesi pavadījis kopš bērnības, bet īstenot to uzdrošinājās vien pirms dažiem gadiem. “Vienkārši bija pienācis īstais brīdis,” saka autore. Ilgus gadus Inese strādājusi žurnālistikā reģionālajā laikrakstā “Latgales Laiks”, bija arī avīzes redaktore. Tieši žurnālista darbu uzskata par īsto sirdslietu, ko pašlaik daļēji turpina Augšdaugavas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālista darbā.

Jau kopš skolas gadiem Inese aizrāvusies ar fotogrāfiju, kas kļuva ne tikai par vaļasprieku, bet reizē profesionālu aizraušanos. Viņa darbojas Daugavpils fotoklubā “Ezerzeme-F”, kopā ar kolēģiem piedalījusies fotoizstādēs gan Latvijā, gan ārpus tās, iesaistījusies projektos, kā rezultātā fotogrāfijas iekļautas dažādos fotoalbumos.

Pirms dažiem gadiem Inese beidzot īstenojusi sapni par gleznošanu, soli pa solim apgūst gleznošanas tehniku ar eļļas krāsām un atzīst, ka tas ir bezgalīgs un aizraujošs sevis pilnveidošanas ceļš.

“Gleznošana izrādījās mana terapija, kas dziedina un palīdz sakārtot domas,” teic autore un aicina ikvienu nebaidīties īstenot savus sapņus.  

 

INESES JAKOBI TEKSTILDARBU IZSTĀDE «LOGI.LOGI.LOGI.»

Jau vairākus gadu desmitus manu darbu pamattēma ir Logs. Viens no pirmajiem tapa 1983.g.

Kas ir logs? Vai caurums, caur kuru pavērot, kas notiek ārā, vai ieskatīties, kā izskatās iekšā? Vai logs ir tikai fiziska detaļa? Man logs ir kā metafora tiltam vai, tieši pretēji, robežai starp iekštelpu un āru, starp personību un sabiedrību. Kādēļ tas pats logs var būt tilts, bet citreiz robeža? Varbūt logi vienlaicīgi gan vieno, gan šķir? Kā vērtēt leģendāro, asiņaino Pētera I izcirsto „logu uz Eiropu”, realizējot savas ambīcijas? Ko sargāja kara laikā ar papīra strēmelēm aplīmētie un ar segām aizsegtie, aptumšotie logi – lai no āra neredz, ka iekšā vēl ir dzīvība, vai lai netraucē ārā notiekošais?

Kāda ir logu nozīme katra dzīvē? Caur kādu „logu” es skatos uz pasauli, caur kuru ļauju ieskatīties citiem?

Visi šie jautājumi man rodas, staigājot pa pazīstamām vai svešām pilsētām un ciemiem. Logi – plaši atvērtie, ielūkoties aicinošie vai ar aizkaru režģi piesegtie, pilni puķu podiem vai mākslīgo ziedu un figūriņu kompozīcijām, svaigām vai noputējušām…

Visos logos ir tuvās apkārtnes un tālo horizontu refleksijas. Arī nejaušais garāmgājējs, pagriezis galvu uz loga pusi, ierauga sevi logā. Mēs ļoti bieži izmantojam svešus logus, lai paspoguļotos tajos un pārliecinātos – kā iederamies šajā mirklī, šajā vidē. Materiāli, ar kuriem strādāju, ir ar savu vēsturi, savu stāstu. Jau no 1980. gadiem izmantoju izbrāķētu rūpniecības produkciju un atgriezumus. Šodien mani darbi top no kādreiz iekārotiem, lietotiem, tad izmestiem kā vairs nederīgiem ražojumiem.

Kolāžas šuju tikai ar rokām, jo arī darba procesam ir sava nozīme, savs stāsts.

Inese Jakobi. 

 

TAUTASTĒRPU IZSTĀDE NO AUGŠDAUGAVAS NOVADA KULTŪRAS CENTRA «VĀRPA» FONDIEM

Īsi pirms Lieldienām seno amatu darbnīcā “Klēts” Berķenelē izveidota tautastērpu izstāde “Augšdaugavas novada abi krasti sarunājas”, kurā var aplūkot Sēlijai un Latgalei raksturīgos tērpus, kādi valkāti senāk Augšdaugavas novada teritorijā. Izstāde tapusi sadarbībā ar Augšdaugavas novada Kultūras centra „Vārpa” deju ansambļa „Līksme” vadītāju Aiju Daugeli, lai celtu saulītē nacionālo kultūras vērtību – latvieša tautastērpu un senās rokdarbnieču amata prasmes.  

Izstāžu zālē simboliski viesojas divas ģimenes, kas pārstāv abus novada krastus – Sēliju un Latgali. Te var aplūkot gan jaunu meitu, gan sievu un vīru tērpus. Katram raksturīgs savs krāsu salikums un detaļas. Atpazīstams ir Daugavpils jaunās meitas tautastērps ar rūtoto villaini un krāšņo pērļu vainadziņu, kas vizuļo dažādās krāsās.

Fotogalerija 

 

BEBRENES AUŠANAS DARBNĪCAS «MARE» ROKDARBU IZSTĀDE

 Amatu darbnīcā KLĒTS skatāma Bebrenes aušanas darbnīcas «Mare» rokdarbu izstāde. Rokdarbu autores: Gertrūde Savicka, Vanda Krastiņa, Elga Vuškāne, Ērika Naglinska.


Video par Raiņa māju Berķenelē

Darba laiks

No 16. oktobra līdz 14. maijam RAIŅA MĀJAS BERĶENELĒ apmeklējumu iepriekš jāpiesaka pa tālr.:2927220, 26638038!

Darba laiks

P. SLĒGTS

O. 10.00 -18.00

T. 10.00 -18.00

C. 10.00 -18.00

P. 10.00 -18.00

S.  10.00 -18.00

Sv.  SLĒGTS

 

 

 

Kontakti

Birkineļi, Kalkūnes pagasts,
Augšdaugavas novads, LV–5449

tālr.: 29272200, 26638038
e-pasts: berkenele@augsdaugavasnovads.lv