Izstādes

DZINTRAS ŽVAGINAS IZSTĀDE «AIZLOGA»

No 2021.gada 15.maija Berķeneles pusmuižas logos ievietota Dzintras Žvaginas fotogrāfiju izstāde «AIZLOGA».

Aizraujoša un interesanta fotoizstāde par laiku, kurā mēs visi jutāmies ieslēgti un iesprostoti savā brīvībā.

Dzintra par izstādi un tās tapšanu.

Mana dzimtā pilsēta ir Jelgava, kurā arī atrados tai brīdi, kad Latvijā tika izsludināts ārkārtas stāvoklis, slēgtas robežas, cilvēki sāka distancēties un pašizolējās savās mājās, dzīvokļos. Tāpēc šī fotogrāfiju sērija tapa Jelgavā. Logi ir kā saskarsmes vieta, cilvēki caur to vēro ārā notiekošo, es kā fotogrāfs redzu un fiksēju, kas notiek aiz viņiem. Logi ir tas, kas vieno un tai pašā laikā šķir. Fotografējamie atrodas iekšā – fotogrāfs ārpusē. Tai pašā laikā tiek ievēroti visi ārkārtas stāvokļa noteikumi, kad nav saskarsmes un saziņa notiek ar telefona palīdzību.

Neskatoties uz izolēšanos, neērtību, bailēm, – dzīve aiz logiem turpinās. Cilvēki svin svētkus, gaida bērniņa parādīšanos, rada jaunus darbus. Tā fotogrāfijās ir redzama modes māksliniece, kas šajā laikā tērpu šūšanu ir nomainījusi pret aizsardzības masku šūšanu (fotogrāfijā viņa ar vīru ir sejas maskās). Trīs paaudžu ģimene, kas dzīvo vienā mājā, uzņemta Lieldienu rītā, kur jaunākie rūpējas par senioriem, lai viņi labi justos šai laikā. Uz Lieldienām, lai radītu svētku sajūtu sev un citiem un Lieldienu zaķis zinātu, kur nest olas, ģimene nedēļu zīmēja, krāsoja un logā sakāra olas, fotografēšanas laikā arī kaķis iznāca pie loga. Otrajās Lieldienās ir uzņemts pāris, kam izveidots trušu ciematiņš un viņi maskās gatavojušies sagaidīt apmeklētājus – bet šajā gadā tas nenotika. Vējainā dienā tika nofotografēta meita ar tēvu, kur tēvs spēlēja meitai saksofonu, un tas bija tik aizkustinoši. Cilvēki arī šajā laikā svinēja dzimšanas dienas, viena no tiem Keita, kura svinēja savu 19 gadu dzimšanas dienu šaurā ģimenes lokā, un viņai tika pasniegta torte ar 19 svecītēm. Protams, viņa ilgojās pēc tusiņa ar draugiem. Jautrā un dauzonīgā noskaņojumā tika uzņemta fotogrāfija, kur tētis ar mammu bija gāzmaskās un tuvākajās dienās ģimenē bija gaidāms parādāmies trešais mazulis. Bija cilvēki, kas šajā laikā bija vientuļi, jo, slēdzot robežas, cilvēki nepaspēja atgriezties Latvijā, tā sieviete ar kaķi Rūdi, skumji vērās logā, cerot, ka robežas atvērs un viņa ar meitu varēs atkal būt kopā. Savukārt, trīs bērnu māmiņa uz loga palodzes sastādījusi puķes atraitnītes, kur katrs zieds ir kā maza sejiņa, lai mazākajai meitai būtu, ko vērot pa logu. Šai laikā pašizolācija ir arī pārbaudījums attiecībām, to simbolizē vīra un sievas fotogrāfija starp vēl nesazaļojušām vīnogu stīgām, viņus gan šis laiks ir tikai vēl vairāk saliedējis.

IZSTĀDE «SALDUS SAPŅUS LOLĪTEI»

No 11.septembra Raiņa mājā Berķenelē skatāma Santas Kamaldiņas un Ivara Krūmiņa fotogrāfiju izstāde “Saldus sapņus Lolītei”. Izstāde veltīta Raiņa dzejoļu varonei lellītei Lolītei. Izstādē eksponētas tekstilmozaīkas jeb patchwork tehnikā darinātas bērnu segas un leļļu sedziņas, kas mijas ar melnbaltām fotogrāfijām – leļļu portretiem.

Santa Kamaldiņa ar šūšanu aizrāvusies jau septiņu gadu vecumā, mamma viņai droši uzticējusi savu veco šujmašīnu. Pirms gadiem desmit Santa pirmo reizi izmēģinājusi darboties tekstilmozaīkas tehnikā un atzīst, ka tā ir lieliska tehnika, kas ļauj radoši pielietot visus audumu atgriezumus, kas paliek pāri no citiem darbiem. Latvijā šī tehnika neesot īpaši izplatīta, toties populāra tuvākajās kaimiņvalstīs. Santa atradusi domubiedres Ukrainā, ar kurām kopā galvenokārt darbojas virtuālā vidē un jau sarīkojušas vairākas kopīgas izstādes klātienē Sanktpēterburgā, Maskavā un Kijevā. Viena no šīm izstādēm bija veltīta lellītei Līzītei, ekspozīcijā izmantotas leļļu gultiņas un izstādīti koši leļļu deķīši. Līzītes tēls Santai ļoti atgādinājis Raiņa pasaku tēlu lellīti Lolīti, tā radusies doma līdzīgu izstādi veltīt Raiņa dzejoļu tēlam. Viņa savu izstādi papildinājusi ar Jūrmalas fotogrāfa Ivara Krūmiņa melnbaltajām fotogrāfijām, no kurām pretī lūkojas dažādas lelles. “Mans kredo – apturēt mirkli!” saka fotogrāfs Ivars Krūmiņš. “Man nav sava rokraksta, nav savas vienas tēmas, jo fotografēju visu, kas gadās manā ceļā. Kā reportāžā.”Poētiskas noskaņas radīšanai izstādes telpā skanēs Raiņa dzejas lasījums no SIA “Apostrofs” izdotās klausāmgrāmatas “Rainis. Zelta sietiņš”, kurā aktrise Ninuce Leimane lasa dzejoļus no krājumiem “Zelta sietiņš” un “Lellīte Lolīte”.

 


Video par Raiņa māju Berķenelē

Darba laiks

Pirmdiena — slēgts

Otrdiena — 10.00 — 18.00

Trešdiena — 10.00 — 18.00

Ceturtdiena — 10.00 — 18.00

Piektdiena — 10.00 — 18.00

Sestdiena — 10.00 — 18.00

Svētdiena — slēgts

 

 

 

 

 

Kontakti

Birkineļi, Kalkūnes pagasts,
Daugavpils novads, LV–5449

tālr.: 29272200, 26638038
e-pasts: berkenele@inbox.lv