Izstādes

BEBRENES AUŠANAS DARBNĪCAS «MARE» ROKDARBU IZSTĀDE

No 8.septembra seno amatu darbnīcā KLĒTS skatāma Bebrenes aušanas darbnīcas «Mare» rokdarbu izstāde. Rokdarbu autores: Gertrūde Savicka, Vanda Krastiņa, Elga Vuškāne, Ērika Naglinska.

GUNA MILLERSONE. GLEZNIECĪBA

No 6.septembra Raiņa mājā Berķenelē apmeklētāju apskatei tiek piedāvāta Gunas Millersones gleznu izstāde no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas.

Māksliniece, izstāžu un mākslas projektu kuratore Guna Millersone ir dzimusi 1949. gadā Dundagā. Absolvējusi Jāņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu, studējusi pedagoģiju. Pirmo darba pieredzi guvusi Latvijas Dailes teātrī kā mākslinieks-dekorators. Kopš 1983. gada ir Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos. No 1992. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Talsos, citviet Latvijā un pasaulē Guna Millersone ir rīkojusi virkni personālizstāžu, piedalījusies daudzās grupu izstādēs, pati radījusi un vadījusi mākslas projektus, rakstījusi par tiem, sastādījusi izstāžu katalogus un veikusi neskaitāmus, ar mākslas jomu saistītos ikdienas darbus Talsu novada muzejā.

Mākslas zinātniece Gundega Cēbere Gunas Millersones gleznošanas veidu dēvē par abstrakto ekspresionismu ar romantisku ievirzi, kur spēcīgie krāsu laukumi un līniju vijumi ar savu simbolisko noskaņu ir gan stāstoši, gan vienlaikus iesaista skatītāju plašākā meditatīvā apcerē. Guna vēro dabu un koncentrējas tās radīšanai uz audekla. Dārzu, dīķu, purvainu ainavu vai saulainas piekrastes motīvos tveras dažādas nozīmes un auras, kaut kas no filozofiskām bezgalības dziļumos un reālā eksistencē izprastām sajūtām.

Māksliniece ir piedalījusies Daugavpils Marka Rotko mākslas centra īstenotajos glezniecības simpozijos, plenēros un mākslas rezidencēs, kā arī aktīvi iesaistījusies sadarbības projektu īstenošanā. Mākslas centra kolekcijā ir piecpadsmit Gunas Millersones mākslas darbi, kas tiek eksponēti kolekcijas izstādēs Latvijā un ārvalstīs.

FOTOGRĀFIJU IZSTĀDE DOLES SALAS DABA UN CILVĒKI

No 1.septembra Berķeneles dārzā skatāma jauna izstāde.

Fotogrāfiju izstāde “Doles salas daba un cilvēki” sastāv no fotoplenērā tapušajām fotogrāfijām, veidojot fotostāstus par vietām, kas tika apskatītas, un cilvēkiem, kas tika satikti. Fotogrāfijas ir drukātas uz augstas kvalitātes materiāliem, lai tās varētu baudīt un saglabātu kvalitāti visos laikapstākļos.

Fotogrāfiju sērijas izstādē pievēršas Doles salas dabas vērtībām — dolomīta nogulumieži kā Doles salas ģeoloģiskā īpatnība, putnu sugu daudzveidība, biotopu dažādība un Daugava, kas visu laiku ir turpat blakus.

Ainavā viena no nozīmīgākajām mūsdienu Doles salas pazīmēm ir Rīgas HES. Tās arhitektoniskās vērtības uzrunāja vairākus plenēra fotogrāfus, tāpēc izstādē parādīsies arī viņu skatījums uz šo objektu. Fotogrāfu kadrā bieži nonākušas arī laivas, kas simboliski vēsta par dolēniešu ciešo sasaisti ar upi, to izmantojot gan ikdienas darbos, gan arī izklaidei. Laivas tēma tiek turpināta arī jau satiekoties ar salas iedzīvotājiem un amatniekiem, piemēram, mūsdienīgs skats uz seno pārvietošanās līdzekli ir SIA Doles Marine, kas ražo modernas laivas no stiklašķiedras un kompozītmateriāliem

Tomēr Doles salas lielākais spēks un pamats ir cilvēki, kas tur dzīvo. Plenērā fotogrāfiem izdevās satikt vairākus amatniekus, kas Doles salā ir atraduši savas mājas un dzīves pamatus. Pašā Doles salas viducī Agnese Bērziņa ir izveidojusi savu uzņēmumu “Doles tējas”, kurā ir rūpīgi kopts zāļu tēju un ārstniecības augu dārzs, un kā atsevišķa pievienotā vērtība uzbūvēts Svētku paviljons – svinību vieta romantiskā lauku vidē ar mierpilnu atmosfēru un skatu uz Daugavu. Pavisam netālu ir atrodama arī Pētera Putniņa kokļu darbnīca, kurā var atrast lielākas un mazākas kokles. Kā zināms, „Kokļu būve nav amatniecība vārda pilnā nozīmē. Tā ir māksla izpaust savu dvēseli ar līmi salīmētos koka gabaliņos”.  Pa ceļam uz Daugavas muzeju atrodas metāla dizaina darbnīca Metalatelje ar tās saimnieku Artūru Priedi priekšgalā. Šis atelje no 2006.gada īsteno radošu pieeju metālam, tā vīzija ir radīt unikālus interjera dizaina un mākslas priekšmetus. Tāpat, nedaudz palīkumojot pa Doles salu, fotogrāfi satika LJF Pajūgu braukšanas sekcijas vadītāju Agnesi Bērziņu. Viņa pārstāv zirgu mīļotāju un pajūgu braucēju klubs Horses.eu. Fotogrāfi iemūžināja pajūgu braukšanu ar zirgiem.

Izstādē piedalās trīspadsmit fotogrāfi un fotoentuziasti: Anatols Kauškalis, Diāna Jakimčuka, Dmitrijs Artimovičs, Dzintars Švītiņš, Ilze Onzule, Inga Švītiņa, Kaspars Kurcens, Lāsma Vekmane – Bukolde, Līga Krista – Tarasova, Osvalds Kretainis,  Verners Zabe, Vitauts Budreika, Zaiga Šteina.

Izstādes kuratore un organizatore ir Zaiga Šteina

IZSTĀDE «SALDUS SAPŅUS LOLĪTEI»

No 11.septembra Raiņa mājā Berķenelē skatāma Santas Kamaldiņas un Ivara Krūmiņa fotogrāfiju izstāde “Saldus sapņus Lolītei”. Izstāde veltīta Raiņa dzejoļu varonei lellītei Lolītei. Izstādē eksponētas tekstilmozaīkas jeb patchwork tehnikā darinātas bērnu segas un leļļu sedziņas, kas mijas ar melnbaltām fotogrāfijām – leļļu portretiem.

Santa Kamaldiņa ar šūšanu aizrāvusies jau septiņu gadu vecumā, mamma viņai droši uzticējusi savu veco šujmašīnu. Pirms gadiem desmit Santa pirmo reizi izmēģinājusi darboties tekstilmozaīkas tehnikā un atzīst, ka tā ir lieliska tehnika, kas ļauj radoši pielietot visus audumu atgriezumus, kas paliek pāri no citiem darbiem. Latvijā šī tehnika neesot īpaši izplatīta, toties populāra tuvākajās kaimiņvalstīs. Santa atradusi domubiedres Ukrainā, ar kurām kopā galvenokārt darbojas virtuālā vidē un jau sarīkojušas vairākas kopīgas izstādes klātienē Sanktpēterburgā, Maskavā un Kijevā. Viena no šīm izstādēm bija veltīta lellītei Līzītei, ekspozīcijā izmantotas leļļu gultiņas un izstādīti koši leļļu deķīši. Līzītes tēls Santai ļoti atgādinājis Raiņa pasaku tēlu lellīti Lolīti, tā radusies doma līdzīgu izstādi veltīt Raiņa dzejoļu tēlam. Viņa savu izstādi papildinājusi ar Jūrmalas fotogrāfa Ivara Krūmiņa melnbaltajām fotogrāfijām, no kurām pretī lūkojas dažādas lelles. “Mans kredo – apturēt mirkli!” saka fotogrāfs Ivars Krūmiņš. “Man nav sava rokraksta, nav savas vienas tēmas, jo fotografēju visu, kas gadās manā ceļā. Kā reportāžā.”Poētiskas noskaņas radīšanai izstādes telpā skanēs Raiņa dzejas lasījums no SIA “Apostrofs” izdotās klausāmgrāmatas “Rainis. Zelta sietiņš”, kurā aktrise Ninuce Leimane lasa dzejoļus no krājumiem “Zelta sietiņš” un “Lellīte Lolīte”.

 


Video par Raiņa māju Berķenelē

Darba laiks

Pirmdiena — slēgts

Otrdiena — 10.00 — 18.00

Trešdiena — 10.00 — 18.00

Ceturtdiena — 10.00 — 18.00

Piektdiena — 10.00 — 18.00

Sestdiena — 10.00 — 18.00

Svētdiena — slēgts

 

 

 

 

 

Kontakti

Birkineļi, Kalkūnes pagasts,
Daugavpils novads, LV–5449

tālr.: 29272200, 26638038
e-pasts: berkenele@inbox.lv