Muzeju nakts Raiņa mājā Berķenelē

2015. gadā Latvijas muzeji uzņēmušies aizraujošu misiju – lasīt, pārlasīt un atrast Raiņa un Aspazijas darbos vistuvākos, visiedvesmojošākos un aktuālākos motīvus, lai popularizētu muzejiem nodoto kultūras mantojumu un uzrunātu Muzeju nakts apmeklētājus. 16. maija vakarā Daugavpils novada muzeji, līdzās visiem citiem muzejiem Latvijā, aicināja klejot pa dzejnieku biogrāfiju dramatiskajiem līkločiem un meklēt viņu daiļrades atspulgus apkārtējās dzīves realitātēs.

Muzeja nakts Raiņa mājā Berķenelē aizsāka pasākumu cikla „Vai atmini mani? Rainis” īstenošanu ar Pirmo ainu „Saulītē redzēju, mēnesī atminu”.

Inese Bērziņa: „Muzeju nakts ir notikums, kad apmeklētājs var bez rindas ienākt Raiņa mājā Berķenelē, nepērkot biļeti. Arī šonakt te notiek pavisam ikdienišķas lietas. Tas, ko muzeja darbinieki ir krājuši gadiem un varbūt arī ļauj atklāt kaut ko no jauna. Šogad daudz runājam par dzejnieka Raiņa jubileju, bet mēs jau nesvinam tikai šos 150 gadus, mēs svinējām arī 149 un svinēsim arī 151, jo šeit mēs strādājam Pliekšānu dzimtai par godu. Viss, kas šeit notiek, notiek, pateicoties šim ģēnijam. Kā es ikreiz saku – „šī būda rūc”, tieši muzeja naktī.”

Pirmā aina sākās ar Raiņa dzejas uzvedumu bērniem „Prieki visās gadskārtās”. Uzveduma pamatā ir ņemti Raiņa dzejoļi bērniem, ko autors rakstījis dažādos savas dzīves posmos. Uzvedumā piedalījās Vaboles vidusskolas skolēni, teātra studijas “Berķeneles kamolītis” dalībnieki, kā arī teātra trupas „Trešais variants” aktieru atvasītes. Uzveduma režisore Inta Uškāne stāsta, ka uzvedums tapis mēneša laikā un mēģinājumi notika samērā spraigi.
Inta Uškāne: „Berķenelē šodien valda ļoti rainiska atmosfēra. Te mēs dzirdam Raiņa dzeju un skan Raiņa vārdi. Sajūtu ir daudz, sevišķi spilgtas ir bērnības sajūtas.

Pēc izrādes visi kopā kāpa kalnā, kur notika Raiņa daiļradei veltītā vides objekta „Saule uz rokām” atklāšana. Mākslas darba autori ir Edgars un Oksana Vronski. No maziem, krāsainiem akmentiņiem objekta atklāšanas reizē Muzeju nakts dalībnieki veidoja simbolisko ceļu. Inese Bērziņa teica pateicības vārdus tiem entuziastiem un atbalstītājiem, pateicoties kuriem objekts tika nogādāts kalnā, neskatoties uz pretī stāvošajām grūtībām.

Mākslinieks Edgars Vronskis uzsvēra, ka tagad mums ir divas saules, kas spoži spīd Berķenelē. Viena debesīs un otra šeit – kalnā. Objekta tapšanas gaitā ir palīdzējis arī mazais Edgara dēlēns – Gļebs.

Pēcāk notika koku stādīšanas talka Berķeneles dārzā, skaistās egles bija sarūpējusi akciju sabiedrība „Latvijas valsts meži”.

Pasākumu cikla otrā aina „…manas bērnības atmiņas saule.” norises tiek plānotas rudenī, kad visā Latvijā tiks atzīmētas Dzejas dienas.
Informāciju sagatavoja Olga Smane


Video par Raiņa māju Berķenelē

Darba laiks

No 16. oktobra līdz 14. maijam RAIŅA MĀJAS BERĶENELĒ apmeklējumu iepriekš jāpiesaka pa tālr.:29272200, 26638038!

Darba laiks

P. SLĒGTS

O. 10.00 -18.00

T. 10.00 -18.00

C. 10.00 -18.00

P. 10.00 -18.00

S.  10.00 -18.00

Sv.  SLĒGTS

 

 

 

Kontakti

Birkineļi, Kalkūnes pagasts,
Augšdaugavas novads, LV–5449

tālr.: 29272200, 26638038
e-pasts: berkenele@augsdaugavasnovads.lv