Agneses Rudzītes izstāde “Leļļuki atvaļinājumā”

Raiņa māja Berķenelē atklāj 2024. gada tūrisma sezonu ar ļoti mīļu, rotaļīgu mākslinieces Agneses Rudzītes izstādi “Leļļuki atvaļinājumā”, kas būs skatāma visu vasaru Raiņa mājas bērnistabā.
Māksliniece Agnese Rudzīte ir no Liepājas un pastāstīja mums, ka leļļuku projekts sācies pirms vairākiem gadiem pārpilnības dēļ – sakrājās pietiekami daudz drēbju, kas kļuva par mazu un novalkājās.
No lielākiem audumu gabaliem Agnese veidoja tekstilijas vai tā sauktās “lupatu gleznas”, kā arī
lielus interjera objektus. Pēc tādiem darbiem pāri palikuši rāvējslēdzēji, kabatu uzšuves, roku aproces un nelieli simpātiski faktūru fragmenti. Tad Agnese paskatījusies uz šiem krikumiem un ievērojusi, ka kāds piemiedz ar aci un šķelmīgi skatās. Ja jau tādas tās lietas, māksliniece sevi izaicinājusi – kā pilnībā pārstrādāt, piemēram, jaku, lai neko neizmestu.
Nu jau leļļuki vairs netop tikai no rāvējslēdzējiem, novalkātām drēbēm un atdāvinātiem audumu
gabaliņiem. Leļļukiem tapušas mājas, tiek piepirktas rotas lietas un dzijas kamols īstajam akcentam. Nākusi arī sapratne, ka leļļuki nevar vienkārši vāļāties kur pagadās, tādēļ jāpiedomā pie eksponēšanas – jāsagatavo statīvi, krēsliņi. Leļļuku mamma Agnese ar lielu aizrautību zvejo “pērles” nocenoto preču bodītēs.
Tomēr leļļukam dzimšanas dienā tiek nopirkts arī kas pilnīgi jauns. Par spīti tam, ka pasaulē ir preču pārprodukcija, arī leļļuks negrib būt pilnīgs lupatlasis.
Novērots arī, ka ne visi skatītāji akceptē mākslu no pārstrādātiem materiāliem, citam bail pat pieskarties.
Skaidrības labad jāsaka, ka leļļuki ir ļoti tīrīgi – mazgājas, cepinās saulē, dažreiz iesmaržinās ar dezinfekcijas līdzekli. Tā kā droši drīkst pieskarties, jo lelle pa īstam atdzīvojas, kad uz to paskatās cilvēks, pārliecināta Agnese Rudzīte.


Video par Raiņa māju Berķenelē

Darba laiks

No 16. oktobra līdz 14. maijam RAIŅA MĀJAS BERĶENELĒ apmeklējumu iepriekš jāpiesaka pa tālr.:29272200, 26638038!

Darba laiks

P. 10.00 -18.00

O. 10.00 -18.00

T. 10.00 -18.00

C. 10.00 -18.00

P. 10.00 -18.00

S. SLĒGTS

Sv.  SLĒGTS

 

 

 

Kontakti

Birkineļi, Kalkūnes pagasts,
Augšdaugavas novads, LV–5449

tālr.: 29272200, 26638038
e-pasts: berkenele@augsdaugavasnovads.lv