No 5. līdz 7.augustam Raiņa mājā Berķenelē notika arhitektu plenērs “Mantojuma tektonika”. Plenēra mērķis, piesaistot arhitektu komandas profesionālo un radošo atbalstu, saņemt visoptimālākos risinājumus valsts vēstures pieminekļa “Dzejnieka Raiņa dzīvesvieta Berķenelē” saglabāšanai un aizsardzībai. Plenērā piedalījās arhitekti Jānis Dripe, Laimonis Šmits, Inguna Kokina, Kristaps Vestmanis un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas eksperts Rihards Pētersons.
Plenēra laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar Daugavpils novada pašvaldības iecerēm Berķeneles pusmuižas kompleksa attīstībai, kuras prezentēja Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne un Kultūras mantojuma daļas vadītāja Brigita Madelāne. Savukārt, Raiņa un Aspazijas mājas vadītāja, pētniece Gaida Jablovska dalījās ar pieredzi Raiņa dzīves vietu atjaunošanā Jēkabpils novadā, Preiļu novadā, Jūrmalā un Rīgā.
Lai apzinātu Berķeneles pusmuižas kompleksa apbūves raksturu un mantojuma vērtības, eksperti tika lūgti izteikt savu viedokli par šīs vietas praktiskās saglabāšanas metodēm, iespējamo vietas attīstību un izmantošanu. Plenēra dalībniekiem tika stāstīts, ka Daugavpils novada Kultūras pārvaldes mērķis ir attīstīt Berķeneles pusmuižās kompleksu, restaurējot klēts un staļļa ēkas, kas kalpotu mūsdienu kultūras un mākslas procesam. Ieceres īstenošanai nepieciešams apjomīgs izpētes un sagatavošanās process, kas ietver sevī dažādu sfēru un līmeņu stratēģiskās attīstības plānošanu. Viens no nozīmīgākajiem elementiem ir pārdomāts konkrētās vides – pusmuižas kompleksa – arhitektoniski dizainiskais risinājums.
Jau pirmās plenēra dienas diskusiju laikā tika sniegti dažādi ieteikumus tālākai objekta kultūrvēsturiskajai un arhitektoniski mākslinieciskajai izpētei, vēlāk arhitekti izstrādās un iesniegs individuālus slēdzienus par Berķeneles teritorijas un objektu stratēģiskās attīstības prioritātēm un praktiskajiem risinājumiem.
Projekta “Arhitektu plenērs “Mantojuma tektonika” rezultātā tapa arī arhitekta Kristapa Vestmaņa mākslas objekts “Domātava”, kurš tika izstādīts Berķeneles dārzā.
“Domātava” – oriģināls arhitektonisks mākslas darbs, kurš simbolizē Raiņa daudzšķautņaino personību, viņa dzejas neizsīkstošo ietekmi mūsdienu cilvēka radošajā darbībā.
Plenēru finansē Daugavpils novada kultūras pārvalde un Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogramma ”Latvijas Valsts mežu atbalsts kultūras programmām reģionos”