18. maija vakarā durvis vēra dažādi muzeji, taču Raiņa mājā Berķenelē apmeklētāji sāka pulcēties jau saulainajā pusdienlaikā. Jauniešu organizētā pasākumā ar instalāciju, izrāžu un mūzikas palīdzību vēlreiz izdzīvots kāds leģendām vīts traģisks mīlas stāsts.
Pirmie pasākuma „Nav nosapņots, bet izdzīvots” dalībnieki tikās jau Daugavpilī, lai ar velosipēdiem kopā mērotu ceļu uz Berķeneli. Maršruts veidots, lai piestātu un apskatītu vietas, kur, iespējams, pirms vairāk nekā astoņdesmit gadiem tikušies divi mīlnieki, Daugavpils Valsts ģimnāzijas audzēkņi.
Nostāsti vēsta, ka 1936. gadā tieši Berķeneles apkārtnē divu jauniešu — Jura un Ņinas — mīlestība beidzās ar traģiskiem notikumiem. Abi bija no dažādas ticības un tautības ģimenēm, kas, stereotipu vadītas, liedza jauniešiem būt kopā. Pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem aizbēgt no vecākiem jaunieši neatrada citu izeju kā abiem kopā aiziet mūžībā. Pasākuma organizatore, mākslas menedžmenta studente Ilma Kupcova stāsta: „Kopā ar Kalkūnes pagasta jauniešiem vēlējāmies ļaut Ņinai un Jurim izdzīvot savu stāstu vēlreiz. Gribējām gan izcelt nevis tā noslēgumu, bet vēstījumu – jālauž stereotipi, ka latvieši ar krieviem vai luterāņi ar pareizticīgajiem nevar sadzīvot vai draudzēties.”
Lai aicinātu aizdomāties par to, vai arī mūsdienās nebalstām savu rīcību aizspriedumos, līdzīgi, kā to darīja Jura un Ņinas tuvinieki, arī tapa pasākums un instalācijas, kas muzejā būs apskatāmas arī pēc tā. Galvenais papildinājums meklējams muižas klētī, tur kā slēgta istaba iekārtota telpa, cenšoties uzburt sajūtas, kādas nelaimīgajā vasarā izdzīvojuši abi jaunieši. Šeit novietotas klavieres, ko spēlējusi Ņina, abu lasītās grāmatas, bet virs galvas – ziedu instalācija, kā dēļ telpā sajaukušās meža un pļavas vasaras aromāti. Tā veidota no sūnām, siena, ziediem, bet violetu ceriņu ķekari simbolizē lietu jeb sēras, ar ko šis mīlas stāsts beidzās.
Pasākums iezīmēja jaunās tūrisma sezonas atklāšanu Raiņa mājā Berķenelē, kur šovasar, līdzās patstāvīgajām izstādēm, pusmuižas ēkā varēs apskatīt vēl divas izstādes. Pirmajā stāvā aplūkojams trīs Jūrmalas mākslinieku kopdarbs – izstāde “Saules meitas”. Fotogrāfe Una Liberte, gleznotāja Maira Veisbārde un kalējs un grafiķis Andris Bērziņš katrs savā tehnikā izstrādājuši darbus, kuru centrālais tēls ir Raiņa apdzejotā Saules meita – latviskās identitātes sargātāja. Atklājot izstādi, Maira Veisbārde atzīmēja, ka dažas no izstādītajām gleznām tapušas tepat Berķenelē pagājušājā vasarā notikušajā mākslas plenērā: “Šeit iedvesmo it viss – zilais debesjums, zaļie pakalni, domāju, ka arī rīt no rīta man šeit taps vairāki darbi.”
Savukārt otrajā stāvā atklāta “Latgales Laiks” reportieru izstāde “Latgales mirkļi”.
Vakarā uzstājās mūzikas grupas no Daugavpils, Rēzeknes un Ilūkstes. Īpašu preikšnesumu atbilstoši šī vakara tematikai bija sagatavojuši jauniešu teātra studija “Berķeneles Kamolītis”.
Raksta autore: Dinija Jemeļjanova